SMBJ36CA
ANBON SEMICONDUCTOR (INT'L) LIMITED
Product No:
SMBJ36CA
Package:
SMB/DO-214AA
Description:
600W TRANSIENT VOLTAGE SUPPRESSO
In Stock : 5800
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for SMBJ36CA.
SMBJ36CA Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
SMBJ36CA Specification
Mfr ANBON SEMICONDUCTOR (INT'L) LIMITED
Type Zener
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Applications General Purpose
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-214AA, SMB
Product Status Active
Power - Peak Pulse 600W
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Power Line Protection No
Bidirectional Channels 1
Capacitance @ Frequency -
Supplier Device Package SMB/DO-214AA
Voltage - Breakdown (Min) 40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 58.1V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 36V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 10.3A