SLW26R-1C7LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
SLW26R-1C7LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
CONN FFC FPC BOTTOM 26POS 1MM RA
In Stock : 1428
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for SLW26R-1C7LF.
SLW26R-1C7LF Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
SLW26R-1C7LF Specification
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Pitch 0.039" (1.00mm)
Series SLW-R
Package Tray
Features Zero Insertion Force (ZIF)
Termination Kinked Pin
Housing Color Black
Mating Cycles 20
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Actuator Color -
Cable End Type Straight or Tapered
Contact Finish Tin
Flat Flex Type FFC, FPC
Product Status Last Time Buy
Voltage Rating 100V
Locking Feature Slide Lock
Contact Material Phosphor Bronze
Housing Material Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Actuator Material Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
FFC, FCB Thickness 0.30mm
Height Above Board 0.157" (4.00mm)
Base Product Number SLW26
Number of Positions 26
Current Rating (Amps) 1A
Operating Temperature -55°C ~ 85°C