Home / Audio Connectors / SJ-3551B-MSMT-TR-67
minImg
SJ-3551B-MSMT-TR-67
CUI Devices
Product No:
SJ-3551B-MSMT-TR-67
Manufacturer:
CUI Devices
Description:
STEREO JACK, IP67, 3.5, 5 CONDUC
In Stock : 2546
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for SJ-3551B-MSMT-TR-67.
SJ-3551B-MSMT-TR-67 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
SJ-3551B-MSMT-TR-67 Specification
Mfr CUI Devices
Gender Female
Series SJ
Package Tape & Reel (TR)
Features IP67
Includes 2 pcs - 1 Connector, 1 O-Ring
Shielding Unshielded
Body Color Black
Termination Solder
Thread Size -
Signal Lines Stereo (4 Conductor, TRRS)
Body Material -
Cable Opening -
Mounting Type Board Cutout, Surface Mount, Right Angle
Connector Type Phone Jack
Product Status Active
Actual Diameter 0.142" (3.60mm)
Panel Hole Size -
Voltage - Rated 12VDC
Contact Material Copper Alloy, Titanium (Ti)
Housing Material Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Insulation Color -
Internal Switch(s) Single Switch
Base Product Number SJ-35
Mating Length/Depth 0.551" (14.00mm)
Current Rating (Amps) 1 A
Operating Temperature -30°C ~ 85°C
Contact Material - Plating Gold
Number of Positions/Contacts 5 Conductors, 6 Contacts
Industry Recognized Mating Diameter 3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone
SJ-3551B-MSMT-TR-67 Datasheet:
pdf.png
SJ-3551B-MSMT-TR-67 FAQ
1. How to purchase SJ-3551B-MSMT-TR-67 from Chipqry?
2. Do I need to register on Chipqry official website and send an inquiry for SJ-3551B-MSMT-TR-67?
4. Are the price and inventory display of SJ-3551B-MSMT-TR-67 accurate?
5. What payment methods does Chipqry accept?
Warm Reminder: Orders with certain payment methods may require handling fees.
6. What shipping method is used for the order?
7. What are the delivery guarantee and return conditions for SJ-3551B-MSMT-TR-67?
9. What should I do if I do not receive technical support from SJ-3551B-MSMT-TR-67 in time?
SJ-3551B-MSMT-TR-67 Related Parts
CJ-074N
CJ-074N
RFQ
- - rohs.png STEREO JACK 3.5 MM M6 BUSHING 5996/Box