Home / IC Sockets / SIP050-1X27-157BLF
minImg
SIP050-1X27-157BLF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
SIP050-1X27-157BLF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
CONN SOCKET SIP 27POS TIN
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for SIP050-1X27-157BLF.
SIP050-1X27-157BLF Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
SIP050-1X27-157BLF Specification
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Type SIP
Series SIP050-1x
Package Bulk
Features Closed Frame
Termination Solder
Pitch - Post 0.100" (2.54mm)
Mounting Type Through Hole
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Obsolete
Housing Material Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester, Glass Filled
Contact Resistance -
Base Product Number SIP050
Contact Finish - Post Tin
Operating Temperature -
Contact Finish - Mating Tin
Contact Material - Post Brass
Termination Post Length 0.095" (2.41mm)