SFW21R-1STE1LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
SFW21R-1STE1LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
CONN FFC FPC BOTTOM 21POS 1MM RA
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for SFW21R-1STE1LF.
SFW21R-1STE1LF Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
SFW21R-1STE1LF Specification
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Pitch 0.039" (1.00mm)
Series SFW-R
Package Tape & Reel (TR)
Features Zero Insertion Force (ZIF)
Termination Solder
Housing Color Brown
Mating Cycles 20
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Actuator Color Brown
Cable End Type Notched
Contact Finish Tin
Flat Flex Type FFC, FPC
Product Status Active
Voltage Rating 100V
Locking Feature Slide Lock
Contact Material Phosphor Bronze
Housing Material Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Actuator Material Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
FFC, FCB Thickness 0.30mm, 0.33mm
Height Above Board 0.106" (2.70mm)
Base Product Number SFW21R
Number of Positions 21
Current Rating (Amps) 1A
Operating Temperature -55°C ~ 105°C