SFW11R-2STGE1LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
SFW11R-2STGE1LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
CONN FPC TOP 11POS 1MM R/A
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for SFW11R-2STGE1LF.
SFW11R-2STGE1LF Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
SFW11R-2STGE1LF Specification
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Pitch 0.039" (1.00mm)
Series SFW-R
Package Tape & Reel (TR)
Features -
Termination Solder
Housing Color Brown
Mating Cycles 20
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Actuator Color Black
Cable End Type Tapered
Contact Finish Gold
Flat Flex Type FPC
Product Status Active
Voltage Rating 100V
Locking Feature Slide Lock
Contact Material Phosphor Bronze
Housing Material Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Actuator Material Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
FFC, FCB Thickness 0.33mm
Height Above Board 0.106" (2.70mm)
Base Product Number SFW11R
Number of Positions 11
Current Rating (Amps) 1A
Operating Temperature -55°C ~ 105°C