Home / Film Capacitors / SFD66T30K391B-F
minImg
SFD66T30K391B-F
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
SFD66T30K391B-F
Description:
CAP FILM 30UF 10% 660VAC RADIAL
In Stock : 82
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for SFD66T30K391B-F.
SFD66T30K391B-F Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
SFD66T30K391B-F Specification
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Series SF
Package Bulk
Ratings -
Features -
Tolerance ±10%
Capacitance 30 µF
Termination Quick Connect, Disconnect
Applications Motor Run
Lead Spacing 0.810" (20.57mm)
Mounting Type Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Size / Dimension 3.660" L x 1.970" W (92.96mm x 50.04mm), Lip
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 660V
Voltage Rating - DC -
Height - Seated (Max) 4.030" (102.36mm)
Operating Temperature -40°C ~ 70°C