SFC44T15-10K291E-F
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
SFC44T15-10K291E-F
Description:
CAP ARRAY 10UF/15UF 440V RADIAL
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for SFC44T15-10K291E-F.
SFC44T15-10K291E-F Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
SFC44T15-10K291E-F Specification
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Series SF, Dual Motor Start
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±10%
Capacitance 10µF, 15µF
Circuit Type Bussed
Mounting Type Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 440 V
Size / Dimension 2.620" Dia (66.55mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP) Film, Metallized
Number of Capacitors 2
Height - Seated (Max) 3.030" (76.96mm)