SDI250-24-U-P219
CUI Inc.
Product No:
SDI250-24-U-P219
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 250W
In Stock : 41
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for SDI250-24-U-P219.
SDI250-24-U-P219 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
SDI250-24-U-P219 Specification
Mfr CUI Inc.
Form Desktop (Class I)
Series SDI250-U (250W)
Weight 2.3 lbs (1 kg)
Package Box
Efficiency Level VI, CoC Tier 2
Input Type Cord (Sold Separately)
Cord Length 47.2" (1.20m)
Applications ITE (Commercial)
Polarization -
Power (Watts) 250 W
Product Status Active
Approval Agency CB Scheme, CSA, EN, FCC, IEC, PSE, UL
Input Connector IEC 320-C14
Region Utilized International
Standard Number C22.2 No. 60950-1; 55024; 55032 Class B; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3; 62368-1
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Output Connector Rectangular, 6 Position
Size / Dimension 8.03" L x 3.70" W x 1.71" H (204.0mm x 94.0mm x 43.5mm)
Voltage - Output 24V
Base Product Number SDI250
Operating Temperature 0°C ~ 40°C
Current - Output (Max) 10.4A
No Load Power Consumption 150mW (Max)