SDI12-12-UD2-P6
CUI Inc.
Product No:
SDI12-12-UD2-P6
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 12W
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for SDI12-12-UD2-P6.
SDI12-12-UD2-P6 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
SDI12-12-UD2-P6 Specification
Mfr CUI Inc.
Form Desktop (Class II)
Series SDI12-UD (12W)
Weight 0.243 lb (110.22 g)
Package Box
Efficiency Level VI, CoC Tier 2
Input Type Cord
Cord Length 59" (1.50m)
Applications ITE (Commercial)
Polarization Positive Center
Power (Watts) 12 W
Product Status Active
Approval Agency CB Scheme, CSA, EN, FCC, IEC, PSE, UL
Input Connector IEC 320-C8
Region Utilized Europe
Standard Number C22.2 No. 60950-1; 55024; 55032 Class B; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3; 62368-1
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Output Connector Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension 2.95" L x 1.89" W x 1.18" H (75.0mm x 48.0mm x 30.0mm)
Voltage - Output 12V
Base Product Number SDI12
Operating Temperature 0°C ~ 40°C
Current - Output (Max) 1A
No Load Power Consumption 100mW (Max)