SDDCN40B2W
ChromeLED
Product No:
SDDCN40B2W
Manufacturer:
ChromeLED
Description:
DISPLAY 14SEG 0.4" DBL BLUE 16SM
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for SDDCN40B2W.
SDDCN40B2W Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
SDDCN40B2W Specification
Mfr ChromeLED
Color Blue
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Common Pin Common Cathode
Display Type 14-Segment, Alphanumeric
Current - Test 20mA
Package / Case 32-SMD, No Lead
Product Status Active
Digit/Alpha Size 0.40" (10.16mm)
Size / Dimension 0.748" H x 0.740" W x 0.157" D (19.00mm x 18.80mm x 4.00mm)
Wavelength - Peak -
Base Product Number SDDCN40
Millicandela Rating 20mcd
Number of Characters 2
Power Dissipation (Max) 114mW
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 3.2V