SDB-50PFFS-SL7001
Amphenol LTW
Product No:
SDB-50PFFS-SL7001
Manufacturer:
Amphenol LTW
Description:
CONN D-SUB RCPT 50POS PNL MNT
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for SDB-50PFFS-SL7001.
SDB-50PFFS-SL7001 Latest news:#Specification#FAQ#Related Parts#Related Blog
Product Information
SDB-50PFFS-SL7001 Specification
Mfr Amphenol LTW
Color Black
Series -
Package Bulk
Features Shielded
Wire Gauge 22-26 AWG
Termination Solder Cup
Contact Form -
Contact Type Signal
Mounting Type Panel Mount
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Contact Finish Gold
Flange Feature Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Number of Rows 3
Product Status Active
Voltage Rating -
Backset Spacing -
Connector Style D-Sub
Contact Material Copper Alloy
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Base Product Number SDB-50PFFS
Dielectric Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions 50
Current Rating (Amps) 5A
Operating Temperature -40°C ~ 105°C