SCD20PUR
CUI Devices
Product No:
SCD20PUR
Manufacturer:
CUI Devices
Description:
SENSOR CURRENT HALL 20A AC
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for SCD20PUR.
SCD20PUR Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
SCD20PUR Specification
Mfr CUI Devices
Output Ratiometric, Voltage
Series SCD
Package Bulk
Accuracy -
Frequency 50Hz/60Hz
Linearity ±0.5%
Sensitivity -
Sensor Type Hall Effect, Open Loop
Polarization Bidirectional
For Measuring AC
Mounting Type -
Response Time 3µs
Package / Case Module
Product Status Obsolete
Voltage - Supply 5V
Current - Sensing 20A
Number of Channels 1
Operating Temperature -10°C ~ 75°C
Current - Supply (Max) 25mA