Home / Film Capacitors / SCD205K102D3Z25-F
minImg
SCD205K102D3Z25-F
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
SCD205K102D3Z25-F
Description:
CAP FILM 2UF 10% 1KVDC SCREW
In Stock : 7
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for SCD205K102D3Z25-F.
SCD205K102D3Z25-F Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
SCD205K102D3Z25-F Specification
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Series SCD
Package Bulk
Ratings -
Features -
Tolerance ±10%
Capacitance 2 µF
Termination Screw Terminals
Applications Snubber
Lead Spacing 1.000" (25.40mm)
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Rectangular Box
Product Status Active
Size / Dimension 2.051" L x 1.500" W (52.10mm x 38.10mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 500V
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Height - Seated (Max) 1.500" (38.10mm)
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 5 mOhms