S-19246E10H-V5T2U
ABLIC Inc.
Product No:
S-19246E10H-V5T2U
Manufacturer:
ABLIC Inc.
Package:
TO-252-5S
Description:
IC REG LINEAR 2000MA 1V TO-252-5
In Stock : 4019
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for S-19246E10H-V5T2U.
S-19246E10H-V5T2U Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
S-19246E10H-V5T2U Specification
Mfr ABLIC Inc.
PSRR 60dB (1kHz)
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD
Product Status Active
Control Features Enable, Soft Start
Current - Output 2A
Base Product Number S-19246
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)
Voltage - Input (Max) 10V
Voltage Dropout (Max) 1.1V @ 2A
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package TO-252-5S
Current - Quiescent (Iq) 150 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 1V