RV24BBDP0JC-K4C
Carling Technologies
Product No:
RV24BBDP0JC-K4C
Manufacturer:
Carling Technologies
Description:
SWITCH ROTARY
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for RV24BBDP0JC-K4C.
RV24BBDP0JC-K4C Latest news:#Specification#FAQ#Related Parts#Related Blog
Product Information
RV24BBDP0JC-K4C Specification
Mfr Carling Technologies
Type Standard
Series V
Circuit DPDT
Package Bulk
Features -
Illumination Illuminated
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Product Status Active
Approval Agency CSA, UL
Electrical Life 50,000 Cycles
Mechanical Life 100,000 Cycles
Switch Function On-On
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Depth Behind Flange 37.56mm
Number of Positions 2
Voltage Rating - DC 24 V
Current Rating (Amps) 15A (DC)
Operating Temperature -
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Illumination Type, Color LED, Amber/Green
Illumination Voltage (Nominal) 24, 24 VDC