RKP1B1200
BriskHeat
Product No:
RKP1B1200
Manufacturer:
BriskHeat
Description:
RKP LONG-LENGTH SILICONE HEATING
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for RKP1B1200.
RKP1B1200 Latest news:#Specification#FAQ#Related Parts#Related Blog
Product Information
RKP1B1200 Specification
Mfr BriskHeat
Type Heat Tape
Color Brown
Shape Rectangular
Width 0.500" (12.70mm)
Length 100' (30.48m)
Series RKP
Package Bulk
Voltage 120V
Diameter -
Features Leads Potted, User Selectable Voltage
Material Silicone Rubber
Thickness -
Wire Gauge -
Termination Wire Leads
Power (Watts) 600 W
Product Status Active
Approval Agency CE
Attachment Method No Pressure Sensitive Adhesive (PSA)
Length - Lead Wire -
Temperature Rating 450°F (232°C)
Watt Density @ 12V 1 W/in²