RGS1A60A30KGU
Carlo Gavazzi Inc.
Product No:
RGS1A60A30KGU
Manufacturer:
Carlo Gavazzi Inc.
Description:
SSR RELAY SPST-NO 30A 42-600V
In Stock : 4
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for RGS1A60A30KGU.
RGS1A60A30KGU Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
RGS1A60A30KGU Specification
Mfr Carlo Gavazzi Inc.
Series RGS
Circuit SPST-NO (1 Form A)
Package Bulk
Output Type AC, Zero Cross
Load Current 30 A
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case SSR with Integrated Heat Sink
Product Status Active
Voltage - Load 42 V ~ 600 V
Voltage - Input 20 ~ 275VAC, 24 ~ 190VDC