RF292AJE
Bulgin
Product No:
RF292AJE
Manufacturer:
Bulgin
Description:
CONN 2.92MM J FOR CABLES
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for RF292AJE.
RF292AJE Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
RF292AJE Specification
Mfr Bulgin
Series -
Package Bulk
Features -
Includes -
Impedance 50Ohm
Body Finish -
Cable Group -
Body Material Stainless Steel
Housing Color Silver
Mating Cycles 500
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Jack, Female Socket
Fastening Type Threaded
Insertion Loss -
Product Status Active
Voltage Rating 250 V
Connector Style 2.92mm
Frequency - Max 40 GHz
Number of Ports 1
Mounting Feature -
Ingress Protection -
Shield Termination Solder
Base Product Number RF292
Contact Termination Solder
Dielectric Material Polyetherimide (PEI)
Operating Temperature -65°C ~ 165°C