RD07A16CVBT
CIT Relay and Switch
Product No:
RD07A16CVBT
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Description:
SWITCH ROTARY DIP 16POS 0.1A 50V
In Stock : 195
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for RD07A16CVBT.
RD07A16CVBT Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
RD07A16CVBT Specification
Mfr CIT Relay and Switch
Pitch 0.100" (2.54mm), Full
Length 0.291" (7.40mm)
Series RD07
Circuit Hexadecimal Complement
Package Tube
Features -
Washable No
Actuator Type Rotary for Tool
Body Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Actuator Level Flush, Recessed
Contact Finish Gold
Product Status Active
Voltage Rating 50VDC
Electrical Life 25,000 Steps
Mechanical Life -
Contact Material Copper Alloy
Termination Style PC Pin
Height Above Board 0.291" (7.40mm)
Number of Positions 16
Current Rating (Amps) 100mA
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
RD07A16CVBT Datasheet:
pdf.png
RD07A16CVBT FAQ
1. How to purchase RD07A16CVBT from Chipqry?
2. Do I need to register on Chipqry official website and send an inquiry for RD07A16CVBT?
4. Are the price and inventory display of RD07A16CVBT accurate?
5. What payment methods does Chipqry accept?
Warm Reminder: Orders with certain payment methods may require handling fees.
6. What shipping method is used for the order?
7. What are the delivery guarantee and return conditions for RD07A16CVBT?
9. What should I do if I do not receive technical support from RD07A16CVBT in time?
RD07A16CVBT Related Parts
KG10RT
KG10RT
RFQ
- - rohs.png SWITCH SLIDE DIP 10POS 25MA 24V -/-
KG12E
KG12E
RFQ
- - rohs.png SWITCH SLIDE DIP 12POS 25MA 24V 871/Tube
KG12ET
KG12ET
- - rohs.png SWITCH SLIDE DIP 12POS 25MA 24V -/-
KG12R
KG12R