Home / AC Fans / R3G280-AF35-71
minImg
R3G280-AF35-71
ebm-papst Inc.
Product No:
R3G280-AF35-71
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
Description:
MOTORIZED IMPELLER
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for R3G280-AF35-71.
R3G280-AF35-71 Latest news:#Specification#FAQ#Related Parts#Related Blog
Product Information
R3G280-AF35-71 Specification
Mfr ebm-papst Inc.
RPM 2600 RPM
Noise -
Width 173.7mm
Series R3G280
Package Bulk
Air Flow 948.3 CFM (26.55m³/min)
Fan Type Motorized Impellers
Features Alarm, PWM Control, Thermal Overload Protector (TOP)
Termination 3 Wire Leads with Ferrules, 5 Wire Leads with Ferrules
Bearing Type Ball
Power (Watts) 455W
Voltage Range 200 ~ 277VAC
Product Status Obsolete
Approval Agency CCC, CE, CSA, EAC, UL, VDE
Static Pressure -
Voltage - Rated 230VAC
Material - Blade Steel
Material - Frame Aluminum
Size / Dimension Round - 281mm Dia
Ingress Protection IP54 - Dust Protected, Water Resistant
Base Product Number R3G280
Current Rating (Amps) 2.80A
Operating Temperature -13 ~ 104°F (-25 ~ 40°C)
R3G280-AF35-71 FAQ
1. How to purchase R3G280-AF35-71 from Chipqry?
2. Do I need to register on Chipqry official website and send an inquiry for R3G280-AF35-71?
4. Are the price and inventory display of R3G280-AF35-71 accurate?
5. What payment methods does Chipqry accept?
Warm Reminder: Orders with certain payment methods may require handling fees.
6. What shipping method is used for the order?
7. What are the delivery guarantee and return conditions for R3G280-AF35-71?
9. What should I do if I do not receive technical support from R3G280-AF35-71 in time?
R3G280-AF35-71 Related Parts
3600
RFQ
- - rohs.png FAN AXIAL 92X38MM 115VAC WIRE -/-
RFQ
- - rohs.png FAN AXIAL 92X38MM 230VAC WIRE 162/Bulk
- - rohs.png FAN AXIAL 92X38MM 115VAC WIRE 51/Bulk
- - rohs.png FAN AXIAL 92X38MM 230VAC WIRE 249/Bulk
- - - FAN AXIAL 92X38MM 115/230VAC -/-
3800
- - rohs.png FAN AXIAL 92X38MM 115VAC WIRE 31/Bulk
- - rohs.png FAN AXIAL 92X38MM 230VAC WIRE -/-