Home / AC Fans / R3G190-RD47-04
minImg
R3G190-RD47-04
ebm-papst Inc.
Product No:
R3G190-RD47-04
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
Description:
190 MM EC CENTRIFUGAL FAN
In Stock : 24
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for R3G190-RD47-04.
R3G190-RD47-04 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
R3G190-RD47-04 Specification
Mfr ebm-papst Inc.
RPM 4180 RPM
Noise 72.0dB(A)
Width 90.70mm
Series Green Tech RadiCal® R3G190RD
Weight 3 lbs (1.4 kg)
Package Bulk
Air Flow 553.3 CFM (15.49m³/min)
Fan Type Motorized Impellers
Features Electronic Commutation (EC)
Termination 2 Wire Leads
Bearing Type Ball
Power (Watts) 170W
Voltage Range 100 ~ 130VAC
Product Status Active
Approval Agency UL
Static Pressure -
Voltage - Rated 115VAC
Lifetime @ Temp. -
Material - Blade Polyamide (PA), Nylon, Fiberglass Reinforced
Material - Frame Aluminum
Size / Dimension Round - 190mm Dia
Ingress Protection IP54 - Dust Protected, Water Resistant
Base Product Number R3G190
Current Rating (Amps) -
Operating Temperature -13 ~ 122°F (-25 ~ 50°C)
R3G190-RD47-04 Datasheet:
pdf.png
R3G190-RD47-04 FAQ
1. How to purchase R3G190-RD47-04 from Chipqry?
2. Do I need to register on Chipqry official website and send an inquiry for R3G190-RD47-04?
4. Are the price and inventory display of R3G190-RD47-04 accurate?
5. What payment methods does Chipqry accept?
Warm Reminder: Orders with certain payment methods may require handling fees.
6. What shipping method is used for the order?
7. What are the delivery guarantee and return conditions for R3G190-RD47-04?
9. What should I do if I do not receive technical support from R3G190-RD47-04 in time?
R3G190-RD47-04 Related Parts
3600
RFQ
- - rohs.png FAN AXIAL 92X38MM 115VAC WIRE -/-
RFQ
- - rohs.png FAN AXIAL 92X38MM 230VAC WIRE 162/Bulk
- - rohs.png FAN AXIAL 92X38MM 115VAC WIRE 51/Bulk
- - rohs.png FAN AXIAL 92X38MM 230VAC WIRE 249/Bulk
- - - FAN AXIAL 92X38MM 115/230VAC -/-
3800
- - rohs.png FAN AXIAL 92X38MM 115VAC WIRE 31/Bulk
- - rohs.png FAN AXIAL 92X38MM 230VAC WIRE -/-