Home / Pads, Sheets / Q3-0.005-AC-18
minImg
Q3-0.005-AC-18
Bergquist
Product No:
Q3-0.005-AC-18
Manufacturer:
Bergquist
Description:
THERM PAD 39.7X26.67MM W/ADH
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for Q3-0.005-AC-18.
Q3-0.005-AC-18 Latest news:#Specification#FAQ#Related Parts#Related Blog
Product Information
Q3-0.005-AC-18 Specification
Mfr Bergquist
Type Pad, Sheet
Color Black
Shape Rhombus
Usage TO-3
Series Q-Pad® 3
Outline 39.70mm x 26.67mm
Package Bulk
Adhesive Adhesive - One Side
Material Elastomer
Thickness 0.0050" (0.127mm)
Shelf Life 6 Months
Product Status Active
Backing, Carrier Fiberglass
Shelf Life Start -
Base Product Number Q3-0.005
Thermal Resistivity 0.35°C/W
Thermal Conductivity 2.0W/m-K