PX0691/10/28
Bulgin
Product No:
PX0691/10/28
Manufacturer:
Bulgin
Description:
PWR ENT RCPT IEC320-C18 PNL SLDR
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for PX0691/10/28.
PX0691/10/28 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
PX0691/10/28 Specification
Mfr Bulgin
Series PX
Package Bulk
Features -
Filter Type Unfiltered - Commercial
Termination Solder
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Connector Type Receptacle, Male Blades
Product Status Active
Approval Agency CSA, ENEC, UL, VDE
Connector Style IEC 320-C18
Panel Thickness 0.039" (1.00mm)
Switch Features -
Accomodates a Fuse No
Ingress Protection -
Base Product Number PX0691
Fuse Holder, Drawer -
Number of Positions 3
Current Rating - Filter -
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 27.40mm x 19.80mm
Material Flammability Rating UL94 V-0
Current Rating - Appliance Inlet 10A
Current Rating - Circuit Breaker -
Voltage Rating - Appliance Inlet 250VAC