PVZ2A203A01R00
Bourns Inc.
Product No:
PVZ2A203A01R00
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
TRIMMER 20K OHM 0.1W SMD
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for PVZ2A203A01R00.
PVZ2A203A01R00 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
PVZ2A203A01R00 Specification
Mfr Bourns Inc.
Series PVZ2
Package Cut Tape (CT)
Tolerance ±30%
Resistance 20 kOhms
Mounting Type Surface Mount
Power (Watts) 0.1W, 1/10W
Product Status Obsolete
Adjustment Type Top Adjustment
Number of Turns 1
Size / Dimension Rectangular - 0.087" x 0.083" Face (2.20mm x 2.10mm)
Termination Style Gull Wing, 90° Bend
Resistive Material Carbon
Temperature Coefficient ±500ppm/°C