PVG5H201C03B00
Bourns Inc.
Product No:
PVG5H201C03B00
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
TRIMMER 200OHM 0.25W J LEAD SIDE
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for PVG5H201C03B00.
PVG5H201C03B00 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
PVG5H201C03B00 Specification
Mfr Bourns Inc.
Series PVG5
Package Bulk
Tolerance ±10%
Resistance 200 Ohms
Mounting Type Surface Mount
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Product Status Active
Adjustment Type Side Adjustment
Number of Turns 11
Size / Dimension Rectangular - 0.189" x 0.146" Face (4.80mm x 3.70mm)
Termination Style J Lead
Resistive Material Cermet
Base Product Number PVG5H
Temperature Coefficient ±150ppm/°C