PVC6E204A01B00
Bourns Inc.
Product No:
PVC6E204A01B00
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
TRIMMER 200KOHM 0.5W PC PIN SIDE
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for PVC6E204A01B00.
PVC6E204A01B00 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
PVC6E204A01B00 Specification
Mfr Bourns Inc.
Series PVC6
Package Bulk
Tolerance ±10%
Resistance 200 kOhms
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Product Status Obsolete
Adjustment Type Side Adjustment
Number of Turns 1
Size / Dimension Rectangular - 0.315" x 0.272" Face (8.00mm x 6.90mm)
Termination Style PC Pins
Resistive Material Ceramic
Base Product Number PVC6E
Temperature Coefficient ±100ppm/°C