Home / TVS Diodes / PTVS20-015C-H
minImg
PTVS20-015C-H
Bourns Inc.
Product No:
PTVS20-015C-H
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package:
2-SMD
Description:
TVS DIODE 15VWM 26VC 2SMD
In Stock : 187
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for PTVS20-015C-H.
PTVS20-015C-H Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
PTVS20-015C-H Specification
Mfr Bourns Inc.
Type Zener
Series PTVS
Package Tape & Reel (TR)
Applications General Purpose
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2-SMD, No Lead
Product Status Active
Power - Peak Pulse -
Base Product Number PTVS20
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA)
Power Line Protection No
Bidirectional Channels 1
Capacitance @ Frequency 38700pF @ 10kHz
Supplier Device Package 2-SMD
Voltage - Breakdown (Min) 16V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 26V (Typ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 15V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 20000A (20kA) (8/20µs)