PTV111-1415A-C3103
Bourns Inc.
Product No:
PTV111-1415A-C3103
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
POT 10K OHM 1/20W CARBON R-LOG
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for PTV111-1415A-C3103.
PTV111-1415A-C3103 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
PTV111-1415A-C3103 Specification
Mfr Bourns Inc.
Taper Reverse Logarithmic
Series PTV
Package Tray
Features -
Rotation 300°
Tolerance ±20%
Size - Body Rectangular - 0.528" x 0.472" Face (13.40mm x 12.00mm)
Actuator Type Flatted
Mounting Type Panel Mount
Power (Watts) 0.05W, 1/20W
Bushing Thread M9 x 0.75
Product Status Active
Actuator Length 0.591" (15.00mm)
Adjustment Type Side Adjustment
Built in Switch None
Number of Gangs 1
Number of Turns 1
Actuator Diameter 0.236" (6.00mm)