PTN15-F50NB20
CUI Devices
Product No:
PTN15-F50NB20
Description:
ROTARY POTENTIOMETER, 15MM, HORI
In Stock : 1000
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for PTN15-F50NB20.
PTN15-F50NB20 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
PTN15-F50NB20 Specification
Mfr CUI Devices
Series PTN15
Package Bag
Tolerance ±20%
Resistance 50 kOhms
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 0.2W, 1/5W
Product Status Active
Adjustment Type Top Adjustment
Number of Turns 1
Size / Dimension Round - 0.591" Dia (15.00mm)