PTN06-E10CB20
CUI Devices
Product No:
PTN06-E10CB20
Manufacturer:
CUI Devices
Description:
ROTARY POTENTIOMETER, 6MM, HORIZ
In Stock : 970
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for PTN06-E10CB20.
PTN06-E10CB20 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
PTN06-E10CB20 Specification
Mfr CUI Devices
Series PTN06
Package Bag
Tolerance ±20%
Resistance 10 kOhms
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 0.15W
Product Status Active
Adjustment Type Top Adjustment
Number of Turns 1
Size / Dimension Round - 0.248" Dia (6.30mm)