PTMIV476ET055
Cal-Chip Electronics, Inc.
Product No:
PTMIV476ET055
Description:
PTANT 20% 35V 47UF E LSR 55
In Stock : 1500
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for PTMIV476ET055.
PTMIV476ET055 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
PTMIV476ET055 Specification
Mfr Cal-Chip Electronics, Inc.
Type Molded
Series PT
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features General Purpose
Tolerance ±20%
Capacitance 47 µF
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2917 (7343 Metric)
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max) 0.169" (4.30mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Manufacturer Size Code -
ESR (Equivalent Series Resistance) 55mOhm @ 100kHz