PTL60-15G1-204B2
Bourns Inc.
Product No:
PTL60-15G1-204B2
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
SLIDE POT 200K OHM 0.2W TOP 60MM
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for PTL60-15G1-204B2.
PTL60-15G1-204B2 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
PTL60-15G1-204B2 Specification
Mfr Bourns Inc.
Series Pro Audio PTL
Package Tray
Tolerance ±20%
Fader Type Standard, LED
Resistance 200 kOhms
Travel Range 60mm
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 0.2W, 1/5W
Product Status Active
Adjustment Type Top
Size / Dimension Rectangular - 2.953" L x 0.354" W x 0.276" H (75.00mm x 9.00mm x 7.00mm)