Home / Slide Potentiometers / PTA4553-2210CIB103
minImg
PTA4553-2210CIB103
Bourns Inc.
Product No:
PTA4553-2210CIB103
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
SLIDE POT 10K OHM 0.25W TOP 45MM
In Stock : 19
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for PTA4553-2210CIB103.
PTA4553-2210CIB103 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
PTA4553-2210CIB103 Specification
Mfr Bourns Inc.
Series Pro Audio PTA
Package Tray
Tolerance ±20%
Fader Type Standard
Resistance 10 kOhms
Travel Range 45mm
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Product Status Active
Adjustment Type Top
Size / Dimension Rectangular - 2.362" L x 0.354" W x 0.256" H (60.00mm x 9.00mm x 6.50mm)