Home / Trimmer Potentiometers / PSC15NV60-103A0505-PM
minImg
PSC15NV60-103A0505-PM
Amphenol Piher Sensing Systems
Product No:
PSC15NV60-103A0505-PM
Description:
15 MM - CERAMIC POTENTIOMETER SM
In Stock : 1998
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for PSC15NV60-103A0505-PM.
PSC15NV60-103A0505-PM Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
PSC15NV60-103A0505-PM Specification
Mfr Amphenol Piher Sensing Systems
Series PSC15
Package Tape & Reel (TR)
Tolerance ±5%
Resistance 10 kOhms
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Product Status Active
Adjustment Type Top Adjustment
Number of Turns 1
Size / Dimension Round - 0.591" Dia (15.00mm)
Termination Style PC Pins
Resistive Material Cermet
Temperature Coefficient ±100ppm/°C