Home / DC DC Converters / PQDE6W-Q48-D15-T
minImg
PQDE6W-Q48-D15-T
CUI Inc.
Product No:
PQDE6W-Q48-D15-T
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
DC/DC CONVERTER +/-15V 6W
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for PQDE6W-Q48-D15-T.
PQDE6W-Q48-D15-T Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
PQDE6W-Q48-D15-T Specification
Mfr CUI Inc.
Type Enclosed
Series PQDE6W-T (6W)
Package Tray
Efficiency 88%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Chassis Mount
Power (Watts) 6W
Product Status Active
Approval Agency EN
Standard Number 55024; 55032 Class A
Size / Dimension 2.99" L x 1.24" W x 0.84" H (76.0mm x 31.5mm x 21.2mm)
Number of Outputs 2
Voltage - Output 1 15V
Voltage - Output 2 -15V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Base Product Number PQDE6W
Voltage - Isolation 1.5 kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Input (Min) 19V
Current - Output (Max) 200mA, 200mA