Home / LED Drivers / PLDA40-840-277AR
minImg
PLDA40-840-277AR
CUI Inc.
Product No:
PLDA40-840-277AR
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
PWR SUPPLY LED DVR AC/DC
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for PLDA40-840-277AR.
PLDA40-840-277AR Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
PLDA40-840-277AR Specification
Mfr CUI Inc.
Type Constant Current
Series PLDA40 (40W)
Weight 0.772 lb (350.17 g)
Dimming -
Package Bulk
Ratings IP67
Features OTP, OVP, SCP
Topology AC DC Converter
Efficiency 88%
Mounting Type Chassis Mount
Power (Watts) 40 W
Product Status Obsolete
Approval Agency CE, cURus, PSE, TUV
Size / Dimension 6.61" L x 1.58" W x 0.99" H (168.0mm x 40.0mm x 25.2mm)
Voltage - Output 9 ~ 48V
Number of Outputs 1
Termination Style Wire Leads
Voltage - Isolation 3.75 kV
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Voltage - Input (Max) 305VAC
Voltage - Input (Min) 90VAC
Current - Output (Max) 840mA