PL2D332MND3560
Chinsan (Elite)
Product No:
PL2D332MND3560
Manufacturer:
Chinsan (Elite)
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 200V SNAP
In Stock : 80
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for PL2D332MND3560.
PL2D332MND3560 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
PL2D332MND3560 Specification
Mfr Chinsan (Elite)
Series PL
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 3300 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 200 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 2.441" (62.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 5 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 7.5 A @ 100 kHz