PFC500-1028FG
Bel Power Solutions
Product No:
PFC500-1028FG
Manufacturer:
Bel Power Solutions
Description:
AC/DC CONVERTER 28V 500W
In Stock : 8
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for PFC500-1028FG.
PFC500-1028FG Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
PFC500-1028FG Specification
Mfr Bel Power Solutions
Type Enclosed
Series PFC500 (500W)
Package Bulk
Efficiency 75%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Chassis Mount
Power (Watts) 500W
Product Status Active
Approval Agency CE
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC
Size / Dimension 10.50" L x 5.00" W x 2.50" H (266.7mm x 127.0mm x 63.5mm)
Number of Outputs 1
Current - Output 1 17.9 A
Voltage - Output 1 28V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 6 -
Base Product Number PFC500
Minimum Load Required Yes
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (With Derating)