PF-FB2-125
Bourns Inc.
Product No:
PF-FB2-125
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
FUSE BOLT MNT 800VAC 800VDC 125A
In Stock : 3
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for PF-FB2-125.
PF-FB2-125 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
PF-FB2-125 Specification
Mfr Bourns Inc.
Class aR
Series POWrFuse™ PF-F
Package Box
Features -
Fuse Type Cartridge
Applications Semiconductors
Melting I²t 10000
Mounting Type Bolt Mount
Response Time -
Package / Case Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Product Status Active
Approval Agency cURus
Size / Dimension 0.949" Dia x 2.598" L (24.10mm x 66.00mm)
Voltage Rating - AC 800 VAC
Voltage Rating - DC 800 VDC
Current Rating (Amps) 125A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Breaking Capacity @ Rated Voltage 100kA AC, 50kA DC
PF-FB2-125 Datasheet:
pdf.png
PF-FB2-125 FAQ
1. How to purchase PF-FB2-125 from Chipqry?
2. Do I need to register on Chipqry official website and send an inquiry for PF-FB2-125?
4. Are the price and inventory display of PF-FB2-125 accurate?
5. What payment methods does Chipqry accept?
Warm Reminder: Orders with certain payment methods may require handling fees.
6. What shipping method is used for the order?
7. What are the delivery guarantee and return conditions for PF-FB2-125?
8. How to obtain technical support information for PF-FB2-125, such as pin diagrams and data sheets?
9. What should I do if I do not receive technical support from PF-FB2-125 in time?
PF-FB2-125 Related Parts
B2000T
B2000T
RFQ
- - rohs.png FUSE BOARD MOUNT 2A 600VAC 2SMD -/-
RFQ
- - rohs.png FUSE BRD MNT 500MA 600VAC 2SMD -/-
- - rohs.png FUSE BRD MNT 1.25A 600VAC 2SMD -/-