PC16DH-10IP06-104A2020-TA
Amphenol Piher Sensing Systems
Product No:
PC16DH-10IP06-104A2020-TA
Description:
16 MM PANEL MOUNT CARBON SENSOR/
In Stock : 595
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for PC16DH-10IP06-104A2020-TA.
PC16DH-10IP06-104A2020-TA Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
PC16DH-10IP06-104A2020-TA Specification
Mfr Amphenol Piher Sensing Systems
Taper Linear
Series PC-16
Package Bulk
Features -
Rotation 300°
Tolerance ±20%
Size - Body Square - 0.630" x 0.630" Face (16.00mm x 16.00mm)
Actuator Type Knurled
Mounting Type Panel Mount
Power (Watts) 0.2W, 1/5W
Bushing Thread M10 x 0.75
Product Status Active
Actuator Length 1.772" (45.00mm)
Adjustment Type Side Adjustment
Built in Switch None
Number of Gangs 2
Number of Turns 1
Actuator Diameter 0.236" (6.00mm)