P51-75-S-F-I36-5V-000-000
Amphenol SSI Technologies
Product No:
P51-75-S-F-I36-5V-000-000
Description:
SENSOR 75PSIS 1/4 NPT 5V 36"
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for P51-75-S-F-I36-5V-000-000.
P51-75-S-F-I36-5V-000-000 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
P51-75-S-F-I36-5V-000-000 Specification
Mfr Amphenol SSI Technologies
Output 1 V ~ 5 V
Series MediaSensor™
Package Box
Accuracy ±0.5%
Features Amplified Output, Temperature Compensated
Port Size Male - 1/4" (6.35mm) NPT
Port Style Threaded
Output Type Analog Voltage
Applications Industrial Automation
Pressure Type Sealed Gauge
Package / Case Cylinder
Product Status Active
Maximum Pressure -
Voltage - Supply 8V ~ 30V
Termination Style Cable 3'
Operating Pressure 75PSI (517.11kPa)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C