P51-200-G-A-I36-4.5OVP-000000
Amphenol SSI Technologies
Product No:
P51-200-G-A-I36-4.5OVP-000000
Description:
SENSOR 200PSIG 1/4NPT 4.5V
In Stock : 13
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for P51-200-G-A-I36-4.5OVP-000000.
P51-200-G-A-I36-4.5OVP-000000 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
P51-200-G-A-I36-4.5OVP-000000 Specification
Mfr Amphenol SSI Technologies
Output 0.5 V ~ 4.5 V
Series MediaSensor™
Package Box
Accuracy ±0.5%
Features Amplified Output, Temperature Compensated
Port Size Male - 1/4" (6.35mm) NPT
Port Style Threaded
Output Type Analog Voltage
Applications Industrial Automation
Pressure Type Vented Gauge
Package / Case Cylinder
Product Status Active
Maximum Pressure -
Voltage - Supply 5V
Termination Style Cable 3'
Operating Pressure 200PSI (1378.95kPa)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C