Home / Oscillators / MXO45-3C-40M000000
minImg
MXO45-3C-40M000000
CTS-Frequency Controls
Product No:
MXO45-3C-40M000000
Description:
XTAL OSC XO 40.0000MHZ HCMOS TH
In Stock : 1784
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for MXO45-3C-40M000000.
MXO45-3C-40M000000 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
MXO45-3C-40M000000 Specification
Mfr CTS-Frequency Controls
Type XO (Standard)
Output HCMOS, TTL
Series MXO45
Package Tray
Ratings -
Function -
Frequency 40 MHz
Mounting Type Through Hole
Base Resonator Crystal
Package / Case 14-DIP, 4 Leads (Full Size, Metal Can)
Product Status Active
Size / Dimension 0.819" L x 0.520" W (20.80mm x 13.20mm)
Voltage - Supply 5V
Frequency Stability ±50ppm
Height - Seated (Max) 0.240" (6.10mm)
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max) 40mA