MW2G121MNN1825
Chinsan (Elite)
Product No:
MW2G121MNN1825
Manufacturer:
Chinsan (Elite)
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 400V RAD TH
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for MW2G121MNN1825.
MW2G121MNN1825 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
MW2G121MNN1825 Specification
Mfr Chinsan (Elite)
Series MW
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 120 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 650 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 734.5 mA @ 100 kHz