Home / White LED Lighting / MTGEZW-01-0000-0N00F035F
minImg
MTGEZW-01-0000-0N00F035F
CreeLED, Inc.
Product No:
MTGEZW-01-0000-0N00F035F
Manufacturer:
CreeLED, Inc.
Package:
SMD
Batch:
Datasheet:
Description:
LED EASYWHT WARM WHT 3500K 2SMD
In Stock : 17
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for MTGEZW-01-0000-0N00F035F.
MTGEZW-01-0000-0N00F035F Latest news:#Specification#FAQ#Related Parts#Related Blog
Product Information
MTGEZW-01-0000-0N00F035F Specification
Mfr CreeLED, Inc.
Color White, Warm
Series EasyWhite®, XLamp® MTG EZW
CCT (K) 3500K 4-Step MacAdam Ellipse
Package Tape & Reel (TR)
Current - Max 700mA
Mounting Type Surface Mount
Viewing Angle 120°
Current - Test 185mA
Package / Case 3535 (9090 Metric)
Product Status Obsolete
Size / Dimension 0.350" L x 0.350" W (8.90mm x 8.90mm)
Base Product Number MTGEZW
Height - Seated (Max) 0.201" (5.10mm)
Supplier Device Package SMD
CRI (Color Rendering Index) 77
Flux @ 25°C, Current - Test -
Flux @ 85°C, Current - Test 500lm (480lm ~ 520lm)
Lumens/Watt @ Current - Test 75 lm/W
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 36V
Thermal Resistance of Package 1.5°C/W