MS6ARS8S-10
Amphenol Sine Systems Corp
Product No:
MS6ARS8S-10
Description:
SOCKET CONTACT WITH RADSOK TECHN
In Stock : 39
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for MS6ARS8S-10.
MS6ARS8S-10 Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
MS6ARS8S-10 Specification
Mfr Amphenol Sine Systems Corp
Type Power, Machined
Series ecomate® RM - High Amperage
Package Bag
Features -
Contact Size 3.6mm
Contact Type Socket
Contact Finish Silver
Product Status Active
Contact Material Copper Alloy
Termination Finish -
Base Product Number MS6ARS8
Contact Termination Crimp
Contact Finish Thickness -
Wire Gauge or Range - AWG 8 AWG
Wire Gauge or Range - mm² 10mm²
Wire Gauge or Range - Coaxial -
MS6ARS8S-10 Datasheet:
pdf.png
MS6ARS8S-10 FAQ
1. How to purchase MS6ARS8S-10 from Chipqry?
2. Do I need to register on Chipqry official website and send an inquiry for MS6ARS8S-10?
4. Are the price and inventory display of MS6ARS8S-10 accurate?
5. What payment methods does Chipqry accept?
Warm Reminder: Orders with certain payment methods may require handling fees.
6. What shipping method is used for the order?
7. What are the delivery guarantee and return conditions for MS6ARS8S-10?
9. What should I do if I do not receive technical support from MS6ARS8S-10 in time?
MS6ARS8S-10 Related Parts
Amphenol Sine Systems Corp
RFQ
- - rohs.png 2MM SOCKET CONTACT. WIRE RANGE 1 -/-