MPXB154K305E
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Product No:
MPXB154K305E
Description:
CAP FILM 0.15UF 10% 305VAC RAD
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for MPXB154K305E.
MPXB154K305E Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
MPXB154K305E Specification
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Series MPX
Package Tray
Ratings X2
Features -
Tolerance ±10%
Capacitance 0.15 µF
Termination PC Pins
Applications EMI, RFI Suppression
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Size / Dimension 0.709" L x 0.335" W (18.00mm x 8.50mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 305V
Voltage Rating - DC -
Height - Seated (Max) 0.591" (15.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 110°C