Home / AC DC Converters / MPR0712TEX12Z01A
minImg
MPR0712TEX12Z01A
ABB Power Electronics Inc.
Product No:
MPR0712TEX12Z01A
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 700W
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for MPR0712TEX12Z01A.
MPR0712TEX12Z01A Latest news:#Specification#FAQ#Related Parts#Related Blog
Product Information
MPR0712TEX12Z01A Specification
Mfr ABB Power Electronics Inc.
Type Front End
Series MPR0712TE (700W)
Package Bulk
Efficiency 94%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Rack Mount
Power (Watts) 700W
Product Status Active
Approval Agency -
Standard Number 62368-1
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Size / Dimension 9.00" L x 2.15" W x 1.57" H (228.6mm x 54.5mm x 40.0mm)
Number of Outputs 1
Current - Output 1 58.3 A
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Voltage - Output 6 -
Voltage - Isolation 3 kV
Minimum Load Required -
Operating Temperature -5°C ~ 50°C (With Derating)
MPR0712TEX12Z01A FAQ
1. How to purchase MPR0712TEX12Z01A from Chipqry?
2. Do I need to register on Chipqry official website and send an inquiry for MPR0712TEX12Z01A?
4. Are the price and inventory display of MPR0712TEX12Z01A accurate?
5. What payment methods does Chipqry accept?
Warm Reminder: Orders with certain payment methods may require handling fees.
6. What shipping method is used for the order?
7. What are the delivery guarantee and return conditions for MPR0712TEX12Z01A?
9. What should I do if I do not receive technical support from MPR0712TEX12Z01A in time?
MPR0712TEX12Z01A Related Parts
ABB Power Electronics Inc.
RFQ
- - - AC/DC CONVERTER 52V 1800W -/-
RFQ
- - rohs.png AC/DC CONVERTER 12V 750W -/-
- - rohs.png AC/DC CONVERTER 54V 3000W -/-
- - rohs.png AC/DC CONVERTER 54V 2000W -/-
1600158241A
1600158241A
- - rohs.png AC/DC CONVERTER 52V 3500W -/-