MPM12-300N
Advanced Energy
Product No:
MPM12-300N
Manufacturer:
Advanced Energy
Description:
DC DC CONVERTER -50 TO -300V 15W
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
ChipqryNo need to register to get the latest quotes for MPM12-300N.
MPM12-300N Latest news:#Specification#FAQ#Datasheet#Related Parts#Related Blog
Product Information
MPM12-300N Specification
Mfr Advanced Energy
Type High Voltage - Isolated Module
Series MPM
Package Bulk
Features Adjustable Output
Efficiency -
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 15 W
Package / Case 4-DIP Module
Product Status Active
Approval Agency CE
Control Features Enable, Active Low
Size / Dimension 1.50" L x 1.50" W x 0.79" H (38.1mm x 38.1mm x 20.1mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 -50 ~ -300V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Base Product Number MPM12
Operating Temperature -10°C ~ 60°C
Voltage - Input (Max) 12V
Voltage - Input (Min) 2V
Current - Output (Max) 5mA